Łuszczyca na dłoniach i stopach - jak z nią żyć?

Łuszczyca jest chorobą, która wymaga wiedzy, bo niewiedza niestety szkodzi i prowadzi do zaostrzenia się choroby. Z łuszczycą można żyć, w zdecydowanej większości przypadków udaje się nad nią zapanować jednak aby to było możliwe potrzeba sporej dozy samozaparcia i stałego trzymania ręki na pulsie. Konieczna jest wnikliwa obserwacja własnego ciała, eliminowanie czynników, które mogą chorobę zaostrzać, wreszcie poszukiwanie sposobów, dzięki którym łuszczyca zanika całkowicie lub przynajmniej zmniejsza nieco swoją intensywność. Dlaczego to tak ważne? Dlatego, że łuszczyca przebiega indywidualnie, ogromny wpływ na przebieg choroby mają kwestie osobnicze i czynniki środowiskowe, na które każdy chory może reagować inaczej. Inaczej tj. bardzo różnie osoby chore reagują też na leczenie toteż w przypadku łuszczycy trudno polecać jakieś konkretne niezawodne sposoby, bo to co pomaga jednym wcale nie musi być pomocne każdej osobie chorej. Łuszczyca na dłoniach i stopach to zaledwie jedna z postaci choroby. Trudna do zdiagnozowania o ile nie przebiega z jednoczesnym współistnieniem łuszczycy na skórze w bardziej typowych miejscach. Problem dotyczy jednej czwartej, a niektóre źródła twierdzą że nawet jednej trzeciej ogółu osób chorych na łuszczycę, a że związane z nią dolegliwości są bardzo uciążliwe i przeszkadzają w codziennym życiu przyjrzyjmy się tej odmianie łuszczycy nieco bliżej.

Skąd bierze się łuszczyca na dłoniach?

Przyczyny łuszczycy nie są znane. Wiadomo, że nie jest ona chorobą zakaźną, wiadomo że ogromną rolę w jej przypadku odgrywają kwestie dziedziczenia - łuszczycę można odziedziczyć, przy czym zdarza się i tak że choroba ujawnia się dopiero około 60 roku życia. Nigdy więc nie można być pewnym czy aby na pewno nas nie dopadnie. Dlaczego jednak łuszczyca pojawia się na dłoniach, stopach czy w stawach nie wiadomo. Nie wiadomo też dlaczego najczęściej umiejscawia się na skórze głowy, w okolicach kolan i łokci oraz w rejonie krzyża - chociaż przypuszcza się, iż to dlatego, że te partie skóry są najbardziej narażone (i stale narażone) na kontakt z czynnikami powodującymi podrażnienia. Łuszczycy nie można się ustrzec, jeśli mamy geny łuszczycy najprawdopodobniej kiedyś choroba się ujawni, z drugiej strony jednak można też liczyć na jej remisję. Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry, unikaniu stresu, higienie życia, unikaniu czynników zaostrzających łuszczycę i przy dobrze dobranym leczeniu szanse na remisję choroby (ustąpienie) są naprawdę duże. Jedynie łuszczyca na dłoniach i stopach jest w tym przypadku dość problematyczna, bo jak sprawić, by dłonie i stopy (których przecież musimy stale „używać” do różnych celów na przestrzeni całego naszego życia) nie były narażone na kontakt z czynnikami zaostrzającymi czy wywołującymi łuszczycę? Wydaje się, że sposobu na to nie ma aczkolwiek istniejące zagrożenia na pewno można w jakimś stopniu zminimalizować.

Mam łuszczycę na dłoniach - co robić?

Osoby z nieznacznymi zmianami łuszczycowymi często bagatelizują ten problem i leczenie podejmują w ostateczności wypróbowując najpierw różnego rodzaju sposoby domowe. Łuszczycy domowym sposobem wyleczyć się raczej nie da, chociaż wszystkie sposoby polecane przez osoby chore warte są wypróbowania (może z wyjątkiem urynoterapii polegającej na wypijaniu własnego moczu) a to dlatego, że nigdy nie wiadomo co w danym konkretnym przypadku zadziała. Osoby z łuszczycą na dłoniach i stopach powinny przede wszystkim chronić kończyny przed oddziaływaniem czynników mogących uszkodzić skórę. W przypadku dłoni konieczne jest zminimalizowanie kontaktu z wodą tj. ograniczenie czynności takich jak pranie ręczne, mycie naczyń, sprzątanie etc. a w razie potrzeby tj. wtedy, gdy trzeba te czynności wykonać ręce należy zabezpieczyć dobrymi rękawicami. Jeśli dojdzie do kontaktu z wodą skórę dłoni należy dokładnie osuszyć i zabezpieczyć dermokosmetykiem przeznaczonym dla osób z łuszczycą lub maścią przepisaną przez lekarza. Łuszczyca na dłoniach bywa niestety bolesna, a na to akurat remedium nie ma - na pewno nie jest nim przyjmowanie lekarstw tj. popularnych niesterydowych (przeciwbólowych) środków przeciwzapalnych - część z nich może zaostrzyć chorobę. Jeśli chodzi o stopy też należy poświęcić im odrobinę uwagi. Zwrócić uwagę na to by chodzić w dobrym jakościowo, oddychającym obuwiu, w którym stopa się nie poci. Warto też zakładać grube skarpety z naturalnych nie podrażniających materiałów będących swoistą ochroną i amortyzacją.

Komentarze

Popularne posty