Łuszczyca stawowa

Łuszczyca stawowa czy też raczej łuszczycowe zapalenie stawów jest jedną z odmian łuszczycy. De facto choroba ta zazwyczaj współistnieje z innymi rodzajami choroby. Innymi słowy osoba nią dotknięta ma też typowe łuszczycowe zmiany na skórze. Łuszczycowe zapalenie stawów jest o tyle groźne, że w ciężkich postaciach może nawet prowadzić do kalectwa, a życie osoby chorej i tak nie należy do najprzyjemniejszych, bowiem procesom chorobowym zachodzącym w stawach zazwyczaj towarzyszy ból. Na szczęście (bądź też nieszczęście – to akurat trudno stwierdzić) łuszczyca stawowa pojawia się mniej więcej u co piątej (choć niektóre źródła podają, że dotyka nawet 30% chorych) osoby cierpiącej na łuszczycę.

Współistniejące rodzaje łuszczycy

Łuszczyca stawowa, jak już wspomniałam, może współistnieć z innymi rodzajami łuszczycy. Najczęściej jednak towarzyszy jej łuszczyca zwyczajna (klasyczna, pospolita) czyli typowe dla łuszczycy zmiany skórne na różnych częściach ciała. Łuszczycowe zapalenie stawów pojawia się zazwyczaj w jakiś czas po wystąpieniu objawów skórnych, u niewielkiej części osób to stawy atakowane są jako pierwsze, a w znikomym procencie dwa rodzaje choroby pojawiają się równocześnie. Łuszczyca stawowa przebiega niejako odrębnie od łuszczycy skóry to znaczy, że pogorszenie stanu skóry wcale nie musi oznaczać tego, że i stan stawów ulegnie pogorszeniu i odwrotnie – większa intensywność dolegliwości ze strony stawów wcale nie musi być zwiastunem tego, że pogorszeniu ulegnie stan skóry osoby chorej. Mechanizm ten działa (a raczej nie działa) również odwrotnie. Remisja łuszczycy skóry nie musi być sygnałem, że łuszczyca stawowa również wejdzie w fazę remisji. Obydwa rodzaje choroby leczone są więc oddzielnie.

Diagnoza

Łuszczyca stawowa może być pomylona z innymi chorobami stawów. Bardzo podobne objawy miewają bowiem np. pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga więc stwierdzenia, czy przypadkiem w rodzinie pacjenta cierpiącej na dolegliwości ze strony stawów nie było przypadków łuszczycy, czy w organizmie pacjenta pojawiają się typowe guzki reumatoidalne, czy istnieją jakieś czynniki reumatoidalne i czy przypadkiem objawy nie sygnalizują zapalenia stawów. Łuszczyca stawowa najczęściej bywa jednak diagnozowana w oparciu o współistnienie innego rodzaju łuszczycy. Tak jest najprościej.

Występowanie łuszczycy stawowej

Łuszczyca stawowa nie atakuje wszystkich stawów. Zazwyczaj skupia się na stawach kończyn. Szczególnie zagrożone są stawy skokowe, kolanowe i międzypaliczkowe (rąk). U niektórych osób choroba lokuje się również w okolicach bioder i w odcinku krzyżowym kręgosłupa.

Diagnoza – im szybciej tym lepiej

W leczeniu łuszczycy stawowej ogromną rolę odgrywa czas toteż im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana tym lepiej. Odpowiednio wczesna reakcja pomoże na zminimalizowanie rozmiarów choroby, przez co zmniejszeniu ulegnie ryzyko wystąpienia kalectwa. Łuszczycę stawową leczy się ogólnoustrojowo (farmakologicznie), oraz kinezy- i fizykoterapię. Osoby chore powinny pozostawać pod opieką dermatologa i reumatologa. Ciężkie przypadki bywają leczone chirurgicznie, a jeśli jest taka możliwość (i pacjent otrzyma refundację z NFZ – o co jest niezmiernie trudno) w leczeniu łuszczycy stawowej stosuje się też leki biologiczne.

Komentarze

Popularne posty