Skąd się bierze łuszczyca?

Tylko nieliczni z nas mogą poszczycić się wiadomościami na temat schorzenia, jakim jest łuszczyca. Tak naprawdę postrzegana jest jako defekt kosmetyczny, a nie poważne schorzenie. Jak dotąd nikt nie wymyślił jednego idealnego i skutecznego laki na łuszczycę. Jest to bowiem związane z brakiem dostatecznych informacji na temat mechanizmu jej powstania. Jednak jest sporo danych o tym schorzeniu, dzięki którym możemy poznać czym tak naprawdę jest łuszczyca, i skąd się tak właściwie wzięła.

Kilka informacji na temat łuszczycy

Łuszczyca jest niezakaźną chorobą, która dotyczy już blisko pięciu procent populacji ludzkiej. Jest to nie tylko problem natury estetycznej ale również związany z emocjami. Jak wyglądają zmiany łuszczycowe? Otóż mają one w początkowej fazie postać małych czerwonawych grudek, które po uszkodzeniu szybko zaczynają krwawić; na ich szczycie dojrzymy biało - srebrną złuszczoną skórkę. W następnym etapie zmiany łuszczycowe zlewają się i tworzą płaskie wypukłe miejsca pokryte łuską - jak popularnie jest nazywany gruby i nieprawidłowo złuszczający się naskórek o czerwonym podłożu. Zmiany zazwyczaj mają kształt bardzo zbliżony do koła , bądź do owalu. Nie są one zbyt groźne, ale raczej nieco uciążliwe. Zmiany łuszczycowe zazwyczaj mogą pojawić się wszędzie - w różnych miejscach w zależności od stopnia rozwoju choroby. Ponadto ich wygląd również pod wpływem czasu ulega zmianom. Pierwsze „wykwity” łuszczycowe pojawiają się zazwyczaj w miejscach okolicznym przy łokciach, kolanach albo też na skórze głowy, a nawet na gładkiej i nieowłosionej skórze – przykładowo na plecach.

Dlaczego pojawia się łuszczyca?

Łuszczyca nie jest wywoływana przez jakiekolwiek wirusy, grzyby, bakterie czy jeszcze inne czynniki zakaźne. W związku z czym tym schorzeniem w żaden sposób się nie zarazimy. Jakiekolwiek dotykanie zmian łuszczycowych, korzystanie z tych samych ręczników czy nawet pływanie w basenie z osobą chorą na łuszczycę nie spowoduje wystąpienie choroby w drugim organizmie. Skąd się bierze łuszczyca? Jej przyczyny powstania nie są na dzień dzisiejszy dokładnie określone i wyjaśnione. Jedynym „pewnikiem” jest to, że łuszczyca wywoływana jest sam ludzki organizm . Bowiem atakuje on komórki naskórkowe z niewiadomych powodów. Każda osoba jest wyposażona w odpornościowy (immunologiczny) system, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie wszelkim patogenom – wirusom, grzybom, czy bakteriom. Czasem jednak ten system obronny wyposażony w mocne narzędzia destrukcji - komórki T, czy przeciwciała, błędnie rozpoznaje „przyjazne” komórki i „wrogie” i wówczas atakuje również te „dobre”, własne. Wówczas możemy mówić o chorobach autoimmunologicznych bądź o autoagresyjnych . Łuszczyca jest właśnie takim schorzeniem. Na chwilę obecną ludzie niestety jeszcze nie odkryli wszystkich czynników powodujących chorobę, jednakże istnieją określone predyspozycje genetyczne i w związku z tym łuszczyca może być dziedziczona.

Łuszczyca a stres

Nie jest niczym nowym, że stres bardzo źle wpływa na nasze zdrowie i należy go unikać. Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że z jego powodu cierpimy na dyskomfort życia; może być także przyczyną wielu chorób. Wielu pacjentów , a także lekarzy tak naprawdę nie wiedzą, że stres w dosyć dużym stopniu działa na nasze zdrowie. Liczna grupa dermatologów potwierdza, że jest grupa chorób, których objawy nasilają się właśnie pod wpływem mocnego i czasem przedłużającego się stresu. Przykładem takich schorzeń są między innymi trądzik, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, czy łuszczyca. W czasie nasilającego się stresu organizm ludzki wyczerpuje swoje zapasy sił, i wówczas podnosi się poziom kortyzolu i adrenaliny, a te z kolei powodują wzmożone wydzielanie łoju i blokują proces naprawy naskórka. Warto powiedzieć, że od wielu lat psychosomatycy są zdania, że skóra jest jakoby organem komunikacji i percepcji, natomiast czynniki somatyczne odgrywają znaczącą rolę w zaostrzeniu, czy wywoływaniu mechanizmu chorobowego. Obecnie psychodermatologia, która zajmuje się schorzeniami wywoływanymi między innymi przez silny stres może nakierunkować i uświadamiać ludzi dotkniętych łuszczycą o tym, że psychika może oddziaływać na naszą skórę.

I tak w przypadku łuszczycy, mówi się, że może być ona odpowiedzią organizmu na skrywaną agresję. Lekarze stosują psychoterapię i starają się zajrzeć do źródła schorzenia. Warto wspomnieć, że na forach internetowych odnajduje się liczne relacje osób cierpiących na łuszczycę, i zdarza się, że ludzie ci mają problem z samoakceptacją. Ale nie zawsze. Niektóre osoby z łuszczycą zdecydowały się na regularne wizyty u psychiatry, psychologa, bądź skorzystały z terapii grupowej. To właśnie tam można pomóc sobie nawzajem odbudować poczucie swojej wartości. Większość psychologów jest zdania i podkreślają, że bardzo istotne jest, by nie tłumić w sobie emocji,; trzeba je wyrażać i żyć w zgodzie z własnymi zasadami i sumieniem. Dla ludzi z łuszczycą ważne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół.

Komentarze

Popularne posty