O Dermasis i łuszczycy jeszcze więcej

Większość osób chorych na łuszczycę jest w stanie wyodrębnić pewne faktory (czynniki) odpowiedzialne za wywoływanie łuszczycowych reakcji skórnych. Na podstawie badań większość faktorów wskazują nawet sami lekarze. Wynika z tego, że oprócz łagodzenia objawów łuszczycy przy pomocy Dermasis, oraz oprócz leczenia należy unikać wszelkich czynników ryzyka zaostrzających bądź wywołujących objawy.

Jak się chronić?


Przede wszystkim unikać infekcji i stanów zapalnych. Nie zawsze mamy na to wpływ, ale pewne ryzyka możemy wyeliminować, na przykład unikając kontaktów z osobami chorymi na choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybice (nawet osoby zdrowe powinny bardzo uważać na te czynniki ryzyka). Jak wynika z badań reakcje łuszczycowe pojawiają się w efekcie wystąpienia bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych. Za takie choroby odpowiedzialne są między innymi paciorkowce. Jeśli zapobieganie się nie sprawdzi konieczne będzie leczenie choroby oraz Dermasis do złagodzenia objawów łuszczycy.
Wszelkie stany zapalne migdałów, dróg moczowych a nawet próchnica zębów również przyczyniają się do wystąpienia ognisk łuszczycy. Groźnymi wyzwalaczami są też wirusy wywołujące ospę czy różyczkę u dzieci, a u dorosłych półpaśca. Z grupy grzybów należy przede wszystkim wymienić wszystkie infekcje spowodowane przez drożdżaki. Tu ciekawostka – jak się okazuje osoby z nadwagą są szczególnie podatne na reakcje łuszczycowe wywoływane właśnie drożdżakami.
Oprócz tego poważnymi zagrożeniami są choroby, które wiążą się z zaburzeniami procesów przemiany materii – wśród nich wymienia się głównie cukrzycę typu 2 i dnę moczanową.
Czy po Dermasis można sięgnąć w każdej z wymienionych sytuacji? Oczywiście, pod jednym podstawowym warunkiem, że nie zapomnimy o leczeniu (i wyleczeniu) choroby pierwotnej, która spowodowała pojawienie się ognisk łuszczycy.

Kiedy jeszcze ujawnia się łuszczyca?


Czasami wystarczą uszkodzenia mechaniczne a nawet podrażnienia skóry o charakterze długotrwałym. Wiele osób obserwuje pojawienie się łusek w efekcie noszenia zegarków, czy w miejscach, w których skóra jest uciskana paskiem od ubrania. Na takie mechaniczne faktory wskazuje zresztą obecność łuszczycy pospolitej na zgięciach kolan i łokci, które są szczególnie narażone nie tylko na urazy, ale podrażnienia spowodowane pocieraniem przez odzież!
Ciekawym zjawiskiem jest tzw. fenomen Koebnera, który polega na tym, że ogniska łuszczycowe pojawiają się w miejscach urazów tj. na przykład w miejscach zadrapań, blizn chirurgicznych czy ukłuć po zastrzykach. Łuski pojawiają się dokładnie na tych partiach skóry, które uszkodzono, często w wyniku błahych urazów – bo czym innym jeśli nie błahostką są zadrapania czy zastrzyki!
We wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach Dermasis doskonale złagodzi objawy i zminimalizuje łuszczycowe dolegliwości.

Kiedy łuski zagrażają nam najbardziej?


W łuszczycy pospolitej i każdej innej należy bardzo uważać na alkohol. Jak wynika z badań nadużywanie alkoholu, regularne, skutkuje zaostrzeniem choroby. U osób cierpiących na alkoholizm łuszczyca przybiera najcięższe i najuciążliwsze postaci. Pamiętajmy więc, że sięganie po alkohol dla odstresowania się czy zapomnienia o chorobie spowodować może jedynie jej zaostrzenie i tym bardziej narazi nas na stres!
Właśnie – stres! Większość pacjentów stwierdza, że w wyniku stresu dochodzi do zaostrzenia objawów łuszczycy. Wskazują na to statystyki. Jak widać nie tylko stres fizyczny związany z nadmiernym obciążeniem czy uszkodzeniem tkanek skutkuje pojawiającymi się łuskami, ale nie mniej istotną rolę odgrywa nasza psyche. Pamiętajmy więc o higienie psychicznej!

Hormony i leki


W okresie pokwitania i przekwitania jesteśmy bardziej narażeni na łuszczycę i na zaostrzenie objawów, podobne skutki mogą odnieść terapie hormonalne i przyjmowanie leków beta-blokujących, niektórych leków antymalarycznych a nawet soli litu. Na wszelkie kuracje należy bardzo uważać, bo przykładowo odstawienie albo zredukowanie ilości przyjmowanych kortykosteroidów może znacznie pogorszyć stan naszej skóry.

Inne czynniki


Wśród innych czynników odpowiedzialnych za zaostrzenie choroby należy wymienić nieodpowiednią, syntetyczną odzież, brak snu, nadmierną bądź niedostateczną higienę czyli generalnie wszelkie ekstrema.
W łuszczycy konieczny jest umiar, w jej leczeniu również, a jakkolwiek samej choroby raczej nie zlikwidujemy możemy na pewno łagodzić jej objawy odpowiednio żyjąc i stosując Dermasis.

Komentarze

Popularne posty