Łuszczyca na różnych częściach ciała

Łuszczyca jest jednym z często występujących schorzeń skórnych. Niejednokrotnie stwarza wiele trudności w życiu codziennym. Na szczęście walka z łuszczycą jest możliwa, również w takich „szczególnych” miejscach ciała, jak: stopy, twarz, nogi, paznokcie, czy dłonie. Jak się pozbyć tego problemu albo chociaż złagodzić objawy, by życie z łuszczycą było łatwiejsze? Oto kilka porad.

Na początek leczenie miejscowe

Leczenie miejscowe to sposób, który sprawdza się w przypadku łagodnych zmian łuszczycowych. Polega ono na smarowaniu miejsc objętych schorzeniem specjalnymi specyfikami, zawierającymi odpowiednie substancje. Zalicza się do nich przede wszystkim kwas salicylowy, który redukuje martwy naskórek nakładający się warstwowo. Tym samym substancja ta łagodzi objawy łuszczycy.

Konieczne leczenie ogólne

Jeżeli leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wówczas koniecznością jest leczenie ogólne. W tym przypadku wyróżnia się: leczenie biologiczne, podawanie leków z cyklosporyną, czy naświetlania. Leczenie biologiczne polega na podawaniu specjalnych leków, których celem jest modelowanie układu immunologicznego. Dzięki temu leki te wpływają na białka oraz komórki, które uczestniczą w procesie chorobowym. Cyklosporyna stosowana do leczenia łuszczycy przyczynia się do hamowania procesów wzrostu komórek, które w przypadku łuszczycy tworzą się bardzo szybko. Cyklosporyna jest lekiem, który działa immunopresyjnie oraz przeciwgrzybiczo. Naświetlania są jednym z najbardziej popularnych sposobów walki z łuszczycą, nawet w tych „szczególnych” miejscach. Promieniowanie ultrafioletowe korzystnie wpływ na zmiany łuszczycowe, powodując zmniejszenie objawów łuszczycy.

Dodatkowe metody walki z łuszczycą

Niezależnie od tego, jakie sposoby leczenia zostaną nam zalecone, warto zastosować dodatkowe metody walki z łuszczycą, by maksymalnie zredukować nieprzyjemne objawy tej choroby skóry.

Łuszczyca na stopach

Zmiany łuszczycowe na stopach mogą być zlokalizowane w różnych miejscach. Bardzo często pojawiają się na palcach, grzbiecie stóp czy piętach. Poza stosowanie odpowiednich leków, by zwalczyć łuszczycę na stopach można dodatkowo ochronić swoje stopy. Gdy pojawiają się wysiewy, wówczas warto zafundować sobie moczenie stóp. Nogi należy moczyć w osolonej wodzie przez około dziesięć minut – najlepiej trzy razy dziennie. Warto zadbać o to, by woda dostała się do każdego zakamarka, przede wszystkim w przestrzenie między palcami. Po takiej kąpieli należy pamiętać, by stopy zostały dokładnie osuszone. W związku z tym, że łuszczyca na stopach sprawia, iż skóra w tych miejscach jest popękana, można zakładać na stopy torebki polietylenowe i pozostawić je na kilka godzin. Dzięki temu pozbędziemy się pęknięć oraz suchej skóry. Jeżeli walka z łuszczycą przyniesie skutek, a więc zmiany zaczynają znikać, również należy zadbać o stopy. Przede wszystkim należy uważać, by stopy nie były ani wilgotne, ani nadmiernie przesuszone.

Łuszczyca twarzy

Walka z łuszczycą twarzy to nie tylko stosowanie odpowiednich leków. To między innymi także odpowiednia pielęgnacja cery. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w specyfiki, które przeznaczone są do cery wrażliwej. Zamiast mocnego pocierania skóry, należy delikatnie masować ją, podczas mycia. Jeżeli na skórze w okolicach brwi dostrzeżemy warstwę komórek martwych, wówczas koniecznością jest nałożenie na te miejsca tkaniny, która jest nasiąknięta słoną i ciepłą wodą. Taki „kompres” należy potrzymać przez kilka minut. A czynność najlepiej powtarzać kilka razy dziennie.

Łuszczyca dłoni

Walka z łuszczycą na dłoniach to przede wszystkim unikanie sytuacji, w których mogłoby dojść do otarcia naskórka. Warto również zwrócić uwagę na paznokcie, które także mogą zostać objęte zmianami łuszczycowymi. Walka z łuszczycą w tych miejscach to również dbałość o to, by skóra była zawsze sucha. Dlatego też, za każdym razem, kiedy myjemy ręce, należy pamiętać, by dokładnie wycierać miejsca – końcówki palców. Jeżeli chcemy ochronić nasze dłonie, a tym samym wspomagać walkę z łuszczycą, wszystkie czynności należy wykonywać w rękawiczkach winylowych, które wewnątrz wyłożone są bawełną. Takie postępowanie jest konieczne nawet wtedy, gdy zmiany łuszczycowe znikną. Dzięki temu uchronimy się przed kolejnym „atakiem” wysiewu.

Łuszczyca na nogach

Łuszczyca nóg jest niezwykle uciążliwym schorzeniem, szczególnie dla osób, które swoją pracę wykonują w pozycji stojącej. Łuszczyca na nogach powoduje ogromne swędzenie, a pod koniec dnia, w wyniku osłabionego krążenia dodatkowo puchną kostki. By więc złagodzić te objawy, a jednocześnie wspomóc walkę z łuszczycą, warto nosić w ciągu dnia specjalne rajstopy. Ponadto należy unikać czynników, które powodują wysuszenie skory nóg. Jednocześnie należy dbać o to, by skóra na nogach nie została nadmiernie zawilgocona, gdyż powodować to może nasilenie zmian łuszczycowych. Walka z łuszczycą, nawet w trudnych miejscach jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że nie tylko leczenie miejscowe czy ogólne jest wymagane. Koniecznością jest ponadto odpowiednia pielęgnacja „trudnych” miejsc, dzięki której zapobiegniemy nawrotom choroby.

Komentarze

Popularne posty