Łuszczyca głowy a włosy

Łuszczyca jest głównie chorobą skóry, ale może też zaatakować stawy. Najczęściej jednak lokuje się gdzieś na ciele osoby chorej nie omijając owłosionej skóry głowy. U osoby dotkniętej tym rodzajem choroby na skórze pojawiają się charakterystyczne łuski, które osypując się mogą przypominać nieco łupież, ale w gruncie rzeczy są zwiastunem innej, znacznie trudniejszej w leczeniu dolegliwości. Łuszczyca głowy nie zagraża włosom. Tego można być w zasadzie pewnym - twierdzi tak większość dermatologów. Z drugiej strony jednak nieładnie złuszczoną skórę bardzo trudno jest uszkodzić, a poza tym włosy z wyglądającymi spod nich łuskami wcale nie prezentują się dobrze. Jednym słowem tak czy inaczej łuszczyca głowy w ogromnym stopniu wpływa na włosy, samopoczucie i wygląd osoby chorej. Czy łuszczycę głowy można wyleczyć?

Łuszczyca - choroba do zaleczenia

Łuszczycy, wbrew temu co twierdzą niektóre osoby niekoniecznie uprawnione do składania takich oświadczeń, całkowicie wyleczyć nie można, bowiem jest to choroba, którą mamy zakodowaną w genach. Gdyby dało się te geny wymienić łuszczyca byłaby wyleczalna, na razie jest to niemożliwe. Nie mniej jednak łuszczyca głowy (i reszty skóry) jest chorobą, którą można z powodzeniem zaleczyć, aczkolwiek działania, które należałoby w związku z tym podjąć wcale nie należą do najłatwiejszych. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że praktycznie żadna metoda leczenia nie może dać nam stuprocentowych gwarancji zaleczenia choroby, a metody leczenia należy dobierać indywidualnie. Indywidualny dobór środków leczniczych jest kluczem i gwarantem powodzenia tyle że aby trafić na odpowiedni środek trzeba trochę poeksperymentować co i od pacjenta i od lekarza wymaga swoistego samozaparcia i systematycznej pracy. Dodatkowo oprócz leczenia niezbędne jest wdrożenie i innych działań polegających przede wszystkim na przemyślanym komponowaniu diety i prowadzeniu zdrowego, jak najbardziej okrojonego ze stresu, trybu życia. I lekarze i osoby, które chorują na łuszczycę zgodnie podkreślają, że czynnikiem najczęściej wywołującym i najbardziej zaostrzającym chorobę jest stres. Umiejętność jego eliminacji jest największą i najskuteczniejszą bronią w walce z tą chorobą.

Dlaczego łuszczycę głowy tak trudno wyleczyć?

Łuszczycę trudno wyleczyć bowiem wciąż jeszcze nie ma dobrych leków na tę przypadłość. Wydaje się, że medycyna nie odkryła jeszcze wszystkich zależności, które sprawiają, że łuszczyca jest taką uciążliwą chorobą. Faktem jest, że to głównie uwarunkowania genetyczne utrudniają całkowite wyleczenie, ale zaleczenie łuszczycy jest już raczej warunkowane podjęciem określonych starań i mają na nie wpływ również czynniki środowiskowe - nie tylko leki. Jedno jest pewne łuszczyca głowy, ani łuszczyca w ogóle nie jest zaraźliwa. Wróćmy jednak do włosów.

Jak dbać o włosy?

Aby nie dopuścić do uszkodzenia włosów i trwałej ich utraty należy przede wszystkim zadbać o to, by bardzo ostrożnie usuwać łuski tworzące się na głowie. Za wszelką cenę należy bronić się przed uszkodzeniami mechanicznymi, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić wręcz do uszkodzenia mieszków włosowych. Jeśli dojdzie do takich uszkodzeń może dojść do nieodwracalnych strat toteż w ramach pielęgnacji skóry głowy dotkniętej łuszczycą należy zadbać o to, by łuski usuwać jedynie przy pomocy odpowiednich środków dbając jednocześnie by nie uszkodzić skóry grzebieniem czy też w trakcie drapania (łuszczycy często towarzyszy świąd).

Komentarze

Popularne posty